“KOCAELİ’NE YERLEŞEN KADIN, GENÇ VE ÇOCUK DEPREMZEDELERİN GELİŞTİRİLMESİ VE İYİLEŞTİRİLMESİ PROJESİ BAŞLADI

KOCAELİ KENT KONSEYİ’NDEN ANLAMLI BİR PROJE DAHA

“KOCAELİ’NE YERLEŞEN KADIN, GENÇ VE ÇOCUK DEPREMZEDELERİN GELİŞTİRİLMESİ VE İYİLEŞTİRİLMESİ PROJESİ BAŞLADI

Ülkemizin güneydoğusunda yaşanan, asrın felaketi olarak nitelendirilen depremde can kaybı elli bini geçti. Yaşanan felaketin ardından meydana gelen ciddi orandaki can ve mal kaybının yanı sıra, psikolojik olarak desteğe ihtiyaç duyan afetzedelerin sağlık, barınma, beslenme, hijyen, kıyafet gibi en temel ihtiyaçlarının karşılanması adına yapılan çalışmalar yürüten Kocaeli Kent Konseyi’nden anlamlı ve önemli bir proje haberi geldi.

Projeyle ilgili bilgi aktaran Genel Sekreteri Sedat Köse; “Depremin ardından Yönetim Kurulu Üyelerimiz, meclis ve çalışma gruplarımız, İlçe Kent Konseyi Temsilcilerimiz ile bir araya gelerek yapabileceklerimiz konusunda çeşitli istişarelerde bulunduk.” dedi. Köse ayrıca; “Sıcak Yuvaları Birlikte Kuruyoruz” Kampanyası başlatarak, afetzedelerimizin oturacakları evlerde ihtiyaç duyabilecekleri muhtelif eşyalarını hibe etmek isteyen vatandaşlarımıza çağrıda bulunduklarını iletti. İki bacağını 17 Ağustos Depreminde kaybeden Engelli Meclisi Başkanı Ufuk Koçak’ın; deprem bölgelerine giderek uzuv kaybı yaşayan afetzedelere yönelik motivasyon çalışması yürüttüğü bilgisini paylaşan Köse; “Meclislerimiz Kocaeli’ne gelen depremzedelerimizin evlerinin kurulması yönünde çalışmalar yaptılar.” Dedi.

Projenin detaylarına dikkat çeken Köse şunları aktardı: “Kentimize gelen 40.000 civarı misafirimizin en çok ihtiyaç duyduğu psikolojik destek aşamasında ise ruhsal yaraları tek tek sarmayı hedefledik. ‘’Asrın felaketi ‘’ olarak adlandırdığımız ülke kalbine düşen ateşi, 6 Şubat 2023 tarihinden 13 Mart 2023 tarihine kadar olan sürede, ateşi en iyi söndürebilecek psikolojik destek aşamasında neler yapabileceğimizin araştırmalarını en ince ve profesyonel şekilde düzenlemelerini tamamladık. 13 Mart 2023’de Giz Psikolojik Danışmanlık Merkezi, GÜKAD (Güçlü Kadınlar Derneği), Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliği içinde “Kocaeli’ne Yerleşen Kadın, Genç Ve Çocuk Depremzedelerin Geliştirilmesi Ve İyileştirilmesi Projesini” faaliyete geçirdik.

13 Mart 2023 tarihi itibari ile 2 haftalık süreçte ev ziyaretlerimizde 224 depremzede misafirimize ulaşmış olup alanında uzman hocalarımız tarafından gizlilik esası doğrultusunda kayıt altına alınarak terapi destekleri, kaygı bozuklukları, aitlik duygusu, şoktan sonraki ilk aşama, yas ve kayıp travması, depresyon, yaygın kaygı bozuklukları. Psikoterapi, aile danışmanlığı, yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu, ebeveyn koçluğu alanlarında ihtiyaca göre ayrılarak Giz Akademi Psikolojik Danışmanlık Merkezinde Psikologlarımız, Psikoterapi uzmanlarımız, Psikolojik Danışmanlarımız, Yaşam koçlarımız, Eğitimcilerimizin randevulu bir şekilde haftanın 6 günü ziyaret sonrası süreçlerini devam ettirmelerini sağlıyoruz. Bunun yanı sıra merkezimize gelme engeli olan vatandaşlarımıza da evlerinde özel psikolojik destek hizmeti sağlıyoruz. Eğitimlerine devam edemeyen gençlerimize eğitim danışmanlığı hizmeti vererek onların en iyi şekilde eğitimlerinde aksaklık yaşamamalarını hedefliyoruz.

Ev ziyaretlerinde bulunduğumuz misafirlerimizi kadın, erkek ve ergen olmak üzere üçerli iletişim grupları kurup ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Projenin ilerleyen aşamalarında ortak kaynaşma programları düzenlemeyi ve motivasyonlarını yükseltici seminerler vermeyi hedefliyoruz.  Projemizin sonunda toplu bir tören düzenleyerek Kişisel Gelişim Konularında eğitim alan gençlerimize bu alanlarda sertifika vereceğiz.