“KANSERDE ERKEN TANININ ÖNEMİ” SEMİNERİ DÜZENLEDİK

Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Kent Konseyi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği'nin iş birliğinde 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle “Kanserde Erken Tanının Önemi” semineri düzenlendi.

Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu'nda düzenlenen programa, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Köse, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Salih Topçu, Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Önder Kara, İç Hastalıkları Endokrinoloji Metabolizma Bilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Alev Selek ve Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Asiye Aslan katıldı.

“AMAÇ KANSERLE İLGİLİ BİLGİLENDİRMEK”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Asiye Aslan; “Bu haftanın amacı insanları kanserle ilgili bilgilendirmek. Biz de bunun için toplantılar düzenliyoruz. Umarım beklediğiniz ve sorularınızın yanıtlarını bulacağınız bir program olur. Katkılarınız için teşekkür ederim” dedi.

 

“FARKINDAKLIK YARATMAK EN BÜYÜK AMAÇ”

KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Zafer Utkan yaptığı konuşmada; “Biz yıllardan beri 1-7 Nisan arasındaki sürece ciddiyetle hazırlanıyoruz. Kanser konusunda sizi aydınlatmak ya da farkındalık yaratmak en büyük amacımız. Erken tanının ne kadar önemli olduğunu defalarca sizlerle paylaştık. Potansiyel yaşlarda neler yapabileceğimiz konusunda sizlere daha öncede yol gösterici olmuştuk. Bizim çabalarımız hastalığın tedavi süreciyle bitiyor gibi gözükse de STK’ların katkılarıyla sonrasında da hastalarımızın başka mağduriyetleri varsa bize ulaştırmada katkıları çok büyük” dedi.

“TİROİD KANSERİ KADINLARDA İKİNCİ SIRADA”

Açılış konuşmalarının ardından KOÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji Metabolizma Bilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Alev Selek, Tiroid kanseri hakkında bilgi verdi. Selek; “Tiroid kanseri kadınlarda ikinci sırada görülüyor. Tiroid ile ilgili hastalıklar çok sık görülüyor. Tiroid kanserlerinin yüzde 80’inden fazlası tedavi edilebilir. Hiç mi ciddi tipleri yok? Var ama çok az sıklıkla görülür. Tiroid kanseri kadınlar da meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Tiroid kanserinin hiç bir türü aslında tam bir belirti göstermez. Tesadüfen saptanabilir. En yaygın belirti, tiroid bezinin olduğu bölgede büyüme, şişlik hissidir. Nadiren nefes darlığı ve ses kısıklığı olabilir ama bunları iyi huylu bir nodül de yapabilir” dedi.