Ana Sayfa > Haberler > 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ
Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla yürüyüş düzenledi.

             Kortej eşliğinde yapılan ve Atatürk Heykeli’nde son bulan yürüyüşe İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan , Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kocaeli Kent Konseyi, Başkanı Abdullah Köktürk, Genel Sekreter Gültekin Görüm, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Yıldız, Engelliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, KOÜ öğrencileri, STK üyeleri ve engelliler katıldı.

‘’HAYATA EŞİT BAŞLAMIYORUZ’’

           Atatürk Heykeli’ne çelenk bıraktıktan sonra konuşan Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, ‘’1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü Dünya Engelliler Günü olarak ilan etti. Birleşmiş Milletler Evrensel Bildirgesi’nin ilk maddesinde “insanlar eşit doğar” yazmasına rağmen ne yazık ki hayata çeşitli nedenlerle eşit başlayamıyoruz. Engellilerin kendi kendine yetebilmesi, bir meslek edinip üretken hale gelmesi, çevresi ile sağlıklı iletişim kurabilmesini sağlamak çağdaş toplumların öncelikli görevidir. Kocaeli Kent konseyi Engelliler Meclisi olarak gönüllülük esasına göre insanlara hizmet etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

‘’HAYATTA ENGEL YOKTUR ASIL ENGEL KAFAMIZDADIR’’

             Konuşmaya devam eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü ‘’Hayatta engel yoktur asıl engel kafamızdadır düşüncesinde olanlarla birlikteyiz. Engellilere yönelik hizmet veren çalışmalar ümit verici lakin yeterli değildir. En çok rampa ve asansörlerde eksiğimiz var. Bütün apartman ve binaların asansörlü yapılması öncelikli isteğimizdir. Bu konuda STK’lar ve devletimizin çok büyük katkıları var.Engellileri hayata kazandırmak için böyle bir alanda hizmet vermekten mutluluk duyuyorum’’ dedi.

‘’ÖNEMLİ OLAN KAPLTEKİ ENGELLİ KALDIRMAK’’

               İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise son olarak şunları söyledi: ‘’Keşke engellendiğimiz gün bir gün olsaydı. Çeşitli zaman ve mekanlarda engelleniyoruz, bugün biz yarın başkası engelleniyor. Bu durumda bize ve kurumlara düşen bunu bilip hayatı ona göre dizayn etmek. Engeli engelsiz yaşama dönüştürmek için çabalıyoruz. İzmit Belediyesi engelli dostu bir belediyedir. Asıl zor olan kalplerdeki ve beyinlerdeki engeli kaldırmak. İnşAllah bir daha bir araya geldiğimizde çalışmalarımıza daha iyileri eklenmiş olur, herkesin her  günü engelsiz yaşansın’’ diyerek konuşmasını bitirdi.

Kurumsal Haberler

Yerel yönetimlerin aldığı kararlara, halkın katılımını sağlayan, en etkili organlar Kent Konseyleridir.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi