Ana Sayfa > Haberler > KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİNE YOĞUN KATILIM

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİNE YOĞUN KATILIM
Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü birlikteliğinde “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” münasebetiyle bir seminer düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası’nda gerçekleşen Seminere; Derince Kaymakamı Sayın Mesut YILDIRIM,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü Sayın Bekir YÜMNÜ, Kent Konseyi Başkanı Sayın Abdullah KÖKTÜRK, Genel Sekreter Gültekin Görüm, Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanı Sayın Emine ZEYBEK, İl Müdür Yardımcılarımız Sayın Yılmaz ÇETİNKAYA, Sayın Dilek KILIÇKIRAN, Sayın Şerafettin ÖZTÜRK, Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sayın Büşra Serpil NAMLI, Engelliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, Doğa ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Selma Platin Pek ve çok sayıda mahalle muhtarı katıldı.

            Programın açılış konuşmasını Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı yaptı. Namlı, “Kadın Meclisi olarak kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması, kadın istihdamının sağlanması, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve aile bütünlüğü gibi alanlarda kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yapmaktayız” dedi.

Kadın Konusu İstismar Konusu Olamaz

            Programda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir YÜMNÜ “Devlet kurumları ile STK’ların birlikte yapmış olduğu etkinliklerin daha verimli olacağı düşüncesindeyiz. Zaman zaman kadına şiddet gündeme gelmektedir, bizler daha fazla gündeme gelmesini istiyoruz. Konuyu aktarırken tek taraflı aktarmamayı, şiddettin faili ile ilgili unsurları da gözden geçirmemiz gerekiyor. Kadına şiddet denildiğinde sadece erkek akla gelmektedir. Sadece bu doğru değildir. Toplumsal cinsiyet eşitliğini, sorumlulukların neler olduğunu aktarmaya çalışıyoruz. Halkımıza en yakın teması olan muhtarlarımızı bilgilendirmek istedik. Yerelde bu konunun aktarılması ancak muhtarlarla olmaktadır. Kadın konusu istismar konusu olamaz. Her 8 Mart’ta kadınlar için Atatürk anıtına çelenk koyuyoruz fakat herkes ayrı ayrı çelenk koymaktadır ancak konu aynıdır. Kadına Şiddetle mücadelede bir araya gelmemiz lazım” sözlerine yer verdi.

 

           

Şiddet Tek Yönlü Algılanmamalı

            Konuyla ilgili düşüncelerini belirten Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk; şiddetin tek yönlü algılanmaması gerektiğine dikkat çekerek, şiddetin birçok çeşidi olduğunu ifade etti. Bunların bir kısmından haberdar olduğumuz gibi bir kısmından haberdar değiliz. Bu konularında ayrıca tartışılması gerekliliğinden bahseden Köktürk ayrıca, konunun dünyadaki yansımalarına bakmamız lazım dedi. Medeni dediğimiz bir yerde bile aynı sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıları aşmak için artılarımızı çoğaltmamız gerekiyor dedi. Seminerin tüm katılımcılara faydalı olmasını temenni eden Köktürk herkesi selamlayarak konuşmalarını tamamladı.

Bilimsel Araştırmalar Yapılmalı

            Programda söz alan Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım ise; Kadınlarımız ne yazık ki şiddet görüyor. Bunun en üst noktası cinayet şeklinde tecelli ediyor. Yılda ortalama en az bir kadınımız eşi hem de ayrıldığı eşi tarafından öldürülüyor. Bu konuda üniversitelerimizin üzerlerine düşen görevi yapmadıklarını düşünüyorum. Kadınlarımızın neden şiddet gördüğünü araştıran bilimsel bir araştırma olduğunu sanmıyorum. Olanları tenzih ederim. Bir sorunu doğru düzgün teşhis etmeden çözüm üretmemiz münkün değil. Bu gibi çalışmaları üniversitelerimiz sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapmalı ve bilimsel veriler oluşturulmalıdır.” Dedi

            Programda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Konusunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Dilek KILIÇKIRAN ve Yasal Düzenlemeler ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görevli Avukat Efe İsmail UZUN sunum yaptı.

 

Kurumsal Haberler

Belediyeler, Kent Konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi