Ana Sayfa > Haberler > Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisinden Kaynaşma Toplantısı

Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisinden Kaynaşma Toplantısı
Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi bir kaynaşma toplantısı düzenleyerek ilimizde kadın odaklı çalışan sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bir araya getirdi. Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı ve Başkan Yardımcısı Fatmanur Yeşildal’ın ev sahipliğinde Antikkapı Restoran’da kahvaltı eşliğinde gerçekleşen toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, kadın meclisi yürütme kurulu üyelerinden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Şube Müdürü Hayriye Sözer, Doğu Marmara Kalkınma Ajansından Sosyolog Merve Çalhan, Kocaeli Kosgeb Müdürlüğünden Dış Uzman Danışmanı Ayşenur Gündüz, İzmit İş Kadınları Derneği Başkanı Nurhayat Güldüren katıldı.

            İlçe Kent Konseyleri Temsilcileri Katıldı

            İlçe Kent Konseylerinin Kadın Meclisi temsilcilerinin de davetli oldu toplantıya Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Özgören Turnalı, Başiskele Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı, İzmit Kent Konseyinden Suna Suzan Uçar ve İnci Arslanbaba, Körfez Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bahar Baykal ve Başkan Yardımcısı Sevgi Yelekli katıldı.

            Kadın Odaklı STK’lardan Destek

            Kadın odaklı çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarından ise Gebze Kentin Kadınları Platformu Başkanı Duygu Uzun, Muradiye Kültür Vakfı Hanımlar Kolu Başkanı Nurcan Tektaş, KİHMED Hanım Komisyon Başkanı Müzeyyen Ocaklı ve Başkan Yardımcısı Elif Beyza Dizdar, Trabzon Araklı Turnalı Köylüleri Eğitim ve Kültür Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı Safinaz Gülçebi, İlim Yayma Cemiyeti Orta Öğretim Sorumlusu Esin Neva Tekargül, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Meral Dönmez, l, ERKAD Platformu Başkanı Nihal Arslan katılım sağladı.

            Engelli STK’ların Bayan Temsilcileri de Katıldı

            Yine ilimizde faaliyet gösteren engelli sivil toplum kuruluşlarından Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı ve aynı zamanda MET-DER Başkanı Nesrin Atar, Ümmü Kumru Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nden Ümmü Kumru, İzmit Bizim bahçe Şizofreni Derneği Başkanı Kamer Doğan Yılmaz, Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Fethiye Oruç ve Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği Başkanı İlkin Kılıçaslan da toplantıda yer aldı.

            “Toplumu Anneler İnşa Eder”

            Toplantı Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Namlı öncelikle toplantıya katılan herkese çok teşekkür etti. Kadınla ilgili her şeyin kadın meclisinin çalışma alanına girdiğini belirten Namlı bu anlamda bir arada bulunmanın kendisi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

            Kadın Meclisi olarak öncelikli amaçlarının kadınların toplumsal yaşamın iş, kültür-sanat, edebiyat, ekonomi, siyaset gibi alanlarında güçlenmelerini sağlamak olduğuna dikkat çeken Namlı, kadın-erkek fırsat eşitliğinin de gerçek anlamda uygulanması noktasında ciddi adımlar atmak istediklerini belirtti.

            “Politikalar Üretmek, Stratejiler Geliştirmek İstiyoruz”

            Kadınlara yönelik yapılan ayrımcılıkları da önlemek adına politikalar üretmek ve stratejiler geliştirmek istediklerini açıklayan Namlı, özellikle eğitim konusuna çok önem verdiklerini vurgulayarak,  toplumu annelerin inşa ettiğini dolayısıyla annelerin eğitilmesi ve toplumun eğitilmesinin doğru orantılı olduğuna dikkat çekti. Son olarak kadın odaklı çalışan stk sayısının artırılması gerekliliğine dikkat çeken Namlı özellikle STK’lar arası iletişim ve işbirliğinin de güçlendirilmesi için çalışmalar yapmak istediklerini söyledi. Konuşmasının ardından Kadın Meclisi faaliyet ve etkinlikleri ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

            STK Temsilcileri Söz Aldı  

            Toplantıya katılan kadın meclisi ve dernek temsilcileri söz alarak kadın çalışmaları hakkında bilgi vererek Kocaeli’de kadınlar adına yapılacak çalışmalarla ilgili çeşitli önerilerde bulundular. Söz konusu kahvaltıyla bayanları bir araya getirdikleri için Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Yönetimine de teşekkür eden bayanlar, sık sık bir araya gelerek kaynaşma ve istişare toplantısı yapmanın kadınlar için çok faydalı olacaklarını söylediler. Toplantı iyi dilek ve temennilerle son buldu.

 

Kurumsal Haberler

Yerel yönetimlerin aldığı kararlara, halkın katılımını sağlayan, en etkili organlar Kent Konseyleridir.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi