Ana Sayfa > Haberler > TERÖRLE MÜCADE İÇİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ORTAK BASIN TOPLANTISI

TERÖRLE MÜCADE İÇİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ORTAK BASIN TOPLANTISI
Kocaeli Kent Konseyi, Türk-İş Bölge Temsilciliği, Memur-Sen Kocaeli Temsilciliği, Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Kamu-Sen Kocaeli Temsilciliği, Tümsiad Kocaeli Şubesi, Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası ve Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği ve siyasi partiler gibi Kocaeli’nde iktidarı-muhalefeti, stk’sı-sendikası; kısacası her kesimden çeşitli kuruluşlar olarak, ilk kez bir araya gelerek teröre karşı kamu düzeninin sağlanması, hukuk ve demokrasi değerlerimizin korunması ve toplumsal kutuplaşmalara meydan verilmemesi için ortak ses çıkarma adına bir araya gelmiş bulunmaktayız.

            Ülkemizde yıllardır devam eden terör saldırılarını sonlandırmak ve konuyla ilgili toplumda ortak bir bilinç oluşturmak amacıyla Kocaeli Barosu tarafından hazırlanan “Terör Olaylarına Dair Basın Açıklaması” 3 Eylül 2015 Perşembe Günü Saat 14:00’da Kocaeli Ticaret Odası Toplantısı Salonunda kamu ile paylaşılacaktır.  Türkiye’ye örnek birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek adına düzenleyeceğimiz basın toplantısına Kocaeli’de faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşları davetlidir. 

TERÖR OLAYLARINA DAİR BASIN AÇIKLAMASI

Ülkemizin 30 yılı aşkın süredir mücadele ettiği terör saldırıları yaklaşık 3 yıldır neredeyse durma noktasına gelmişken, 20 Temmuz 2015 günü Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde meydana gelen, 32 vatandaşımızın öldüğü, 100’den fazla vatandaşımızın da yaralandığı bombalı terör saldırısı sonrası artan terör saldırılarında çok sayıda güvenlik görevlimiz şehit olmuş, vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve yine; birçok güvenlik görevlimiz ve vatandaşımız da yaralanmıştır. Son olarak 18 Ağustos 2015 günü Diyarbakır İli Lice İlçesi’nde 4 askerimiz, 19 Ağustos 2015 günü Siirt İli Şirvan İlçesi’nde de Kocaelili Emre Kaan Arlı'nın da aralarında bulunduğu 8 askerimiz şehit olmuştur.

Terör olaylarının, ülkemizin farklı kesimlerinin TBMM’de daha yüksek oranda temsili sonucunu doğuran 7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimlerinin hemen sonrasında, bir terör eylemi bahane edilerek bir anda tırmandırılması, şimdiye kadar olduğu gibi bazı kirli ellerin ülkemizdeki birlik, beraberlik, barış ve huzur ortamına yeniden kastettiklerini göstermektedir.

30 yılı aşkın süredir terör ile mücadele eden milletimiz, terör ile demokrasinin bir arada olamayacağını, terör yoluyla demokratik bir hak elde edilemeyeceğini çok iyi bilmektedir. Milletimiz 7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimleri’nde taleplerini demokrasi içinde ortaya koymuş ve çözümü terörde değil demokraside aramıştır.

Gelinen noktada ülkemiz birden fazla terör örgütü ile mücadele eder hale getirilmiştir. Günümüz siyasi konjonktürü ve artan terör olayları, ülkemizin iç ve dış politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koymakla birlikte, küresel güçlerin, yüzyıllarca barış ve kardeşlik içinde yaşayan milletimiz arasında etnik, dini ve mezhepsel nifak tohumları ekerek halkımızın sevgi bağlarını ortadan kaldırmak, Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırmak, daha sonra da kendi menfaatlerine hizmet edecek bir Ortadoğu dizayn etmek için terör örgütlerini kullandıklarını da göstermektedir.

Milletimiz, tarih boyunca birlikte omuz omuza mücadele ederek kendi vatanlarına, birlik ve beraberliklerine kastedenlere karşı şimdiye kadar en etkili cevapları vermiş bir millettir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti kendisine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin devletidir. Devlet tüm vatandaşlarını, vatandaşlar da devletini kucaklamalıdır. Gerek vatandaşlarımız ve gerekse devlet yöneticileri bu bilinçle hareket etmeli, terörün etnik kökeni, dini veya mezhebinin olmadığını, terör örgütlerinin belli bir etnik köken, din veya mezhebi temsil etmediklerini, bu nedenle halkımızın hiçbir kesiminin terör ile anılmaması gerektiğini bir kez daha hatırlamalıdır.

Tarih boyunca terör yoluyla demokrasi ve özgürlük elde edilmemiştir. Özgürlük ve demokrasi terör ile değil barışçıl ve demokratik yöntemler ile sağlanabilir. Özgürlük ve demokrasinin teminat altına alınması ve kamu düzeninin sağlanması da salt silahlı mücadele ile değil hukuk devleti mekanizmalarının tam olarak hayata geçirilmesi ile mümkündür. Aksi halde küresel güçlerin ve terör örgütlerinin amacına hizmet etmek, komşu ülkelerdeki gibi kamu düzeni bozulmuş, can ve mal güvenliğinden yoksun bir ülkede yaşamak tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir.

Bu vesileyle, herkesi birbirlerine sevgi ile yaklaşmak, ötekileştirmemek, birlik içinde hareket ederek terör örgütlerinin amacı olan kin, nefret, ayrışma ve kaosa neden olacak tutum ve davranışlardan kaçınmak konusunda her zamankinden daha duyarlı olmaya; devlet yöneticilerini ise bir an önce kamu düzenini sağlamaya, tüm demokratik hakları güvence altına alan gerçek bir hukuk devletini bir an önce inşa etmeye davet ediyor, terörle mücadelede şehit olan askerlerimiz, güvenlik görevlilerimiz ile vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kurumsal Haberler

Kent Konseyinde oluşturulan görüşler belediye meclisinin toplantılarında gündeme alınarak değerlendirilir.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi