Ana Sayfa > Meclisler > Büyük Facianın Acısı 58. Yılda da çok taze

Büyük Facianın Acısı 58. Yılda da çok taze
Büyük Facianın Acısı 58. Yılda da çok Taze

1958 yılında İzmit-Karamürsel arasında sefer yapan Üsküdar Vapuru’nun batması sonrasında tarihin en büyük deniz facialarından biri yaşandı. Büyük acıların yaşanmasına neden olan olayda yaklaşık 400 kişi hayatını kaybetti.

        1 Mart 1958 tarihinde İzmit-Karamürsel seferi için hareket eden Üsküdar isimli yolcu vapuru alabora olmuş ve resmi kayıtlara göre büyük çoğunluğu öğrencilerden oluşan yaklaşık 400 kişi hayatını kaybetmişti. Deniz faciasının 58’inci yıldönümünde dün İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen törende hayatını kaybedenler anıldı.

HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

        Törene İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, okul müdürü İbrahim Demircan, İZSANDER Başkanı Halil Atay, okul öğretmenleri, öğrencileri ve faciada hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı. Törende öğrencilerin fotoğraflarını taşıdığı yaşamını yitiren öğrenciler için gökyüzüne beyaz balonlar bırakıldı.

“AİLENİZİ ANLAYIN”

        Törende konuşan İZSANDER Başkanı Halil Atay, “Deniz faciasında ölen öğrencilerin nasıl eğitim gördüğünü araştırın, anne ve babalarınızın sizi neden okutmak istediğini anlarsınız” dedi. Okul müdürü İbrahim Demircan ise, faciada ölenler için ‘şehit’ ifadesini kullanırken, hayatını kaybeden Necmettin Çoruh’un kardeşi Mehmet Çoruh da, vapurda bulunanların büyük bir çoğunluğunun yaşadığını, ancak soğuktan donarak öldüğünü dile getirdi. İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut ise tarihten ders alınması gerektiğini dile getirdi.

İKİNCİ PROGRAM İZMİT LİSESİ’NDE

        Kaymakam Ersin Emiroğlu ise, öğrencilerden faciada ölenlere yakışır şekilde başarılı olmalarını istedi. Konuşmaların ardından törene katılanlar okulun bahçesinde bulunan anıta karanfil bıraktılar. Buradaki törenin ardından İzmit Lisesi'nin bahçesinde gerçekleştirilen anma programına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa İZLİDER ev sahipliği yaptı.

EN BÜYÜK DENİZ FACİASI

       Törende konuşan İZLİDER Başkanı Emine Öcal, “İzmit tarihinin en kara günlerinden birini anıyoruz. Bu facianın üzerinden 58 yıl geçti. Yaşamını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı diliyoruz” dedi. Hürrem Güner tarafından 1 Mart şiiri okunması sonrasında kürsüye gelen okulun eski mezunlarından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise, “Bu acıların tekrarlanmaması için gayretli olmalıyız. O dönemki koşulları iyi bilmek gerekiyor. Bizi yetiştiren çınarlara minnettarız. Yeni yetişen nesilde ağabeylerini örnek almalı” ifadelerini kullandı.

DENİZE KARANFİL ATTILAR

       Yapılan konuşmaların ardından program katılımcılar ve öğrencilerin okul içerisindeki anıta karanfil bırakmasıyla devam etti. Daha sonra ise İZSANDER ve İZLİDER üyeleri, protokol mensupları, okul öğretmenleri ve öğrencilerinden oluşan bir grubun Marina sahile inerek faciada yaşamını kaybedenler için denize çelenk ve karanfil atmasıyla anma törenleri son buldu.

Belediyeler, Kent Konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi