Ana Sayfa > Haberler > Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı

Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi, Valilik önü Atatürk Anıtına çelenk koydu. Törene Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, İzmit Kent Konseyi Başkanı Cafer Kozluca, Kocaeli Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri Tolga Ok ve İsmail Hakkı Yıldırım, İzmit Belediye Başkan Danışmanı Bekir Serin, AKP İl Başkan Yardımcısı Av. Emel Ceylan Balcıoğlu ve Kent Konseyi üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bando takımı eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende basın açıklamasını Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkan Vekili Fatma Dizdar okudu.
 
8 MART ULUSLARARASI BİR GÜNDÜR 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadın haklarının kazanılmasında nerelerden başlandığını ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanması için özel bir gün diyerek acıkamaya başlayan Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkan Vekili Fatma Dizdar, “1857 yılında New York’lu dokuma işçisi kadınların daha insanca bir yaşam isteyerek, eşitsizliklere ve ayrımcılığa karşı sürdürdüğü mücadele ile başlayan süreçte 8 Mart, tüm dünya kadınlarının kutladığı uluslararası bir güne dönüştü. Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak bizler, Kocaeli’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle ve tüm Kocaeli’de yaşayan kadınlarımızla birlikte olmaktan mutluluk duymaktayız.  Birlikten kuvvet doğar sözünden hareketle yaşadığımız kentte kadın olmanın hem onurunu hem gururunu hem de sorumluluğunu paylaşmaktayız” dedi.
GÜNÜN ÖNEMİNİ VURGULAMAK İÇİN BURADAYIZ
Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün önemini bir kez daha vurgulamak için buradayız diyen Dizdar, “Kadınlarımızın adına kazanımlar ve haklar son yıllarda edilse de halen şiddet konusu aile de, işte ve ekonomik olarak hissedilmektedir. Bu durum sadece ülkemizin değil, global dünyanın sancısıdır. Bu nedenle yasal cezai şartların yanında toplumsal olarak bu konuda bilinç de şarttır. Bugün sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde kadın sorunları yüksek sesle dile getirilmektedir. Sorunları ortadan kaldırmak için toplumsal sosyal diyalogların arttırılması işbirliğinin kurulması, aile ve toplum değerlerine, kültürel değerlere saygı gösterilmesi gerekmektedir” diyerek toplumun temel taşı olan kadınların gününü kutladı. 
Kurumsal Haberler

Belediyeler, Kent Konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi