Ana Sayfa > Haberler > Ömür Boyu Diyet Yapan Çölyaklılar Bir Arada

Ömür Boyu Diyet Yapan Çölyaklılar Bir Arada
Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı ve aynı zamanda Met-Der Başkanı olan Nesrin Atar, Pendik Bölge Hastanesinde düzenlenen Çölyak Hastalığı ve Gluten Duyarlılığı ile ilgili ''ARTIK ÖĞRENMEMENİN TAM ZAMANI” konulu seminerde katılımcıları bilgilendirdi. Herhangi pasta, kurabiye börek, kısacası içinde un olan hiç bir yiyeceği tüketemeyen çölyak hastaları için bir çay kaşığı dolusu gluten'in 8'de 1'i bile çölyaklılar için büyük bir risk içermekte.

ÇÖLYAK TANI ALINCAYA KADAR HASTALIK, TANI ALDIKTAN SONRA BİR YAŞAM BİÇİMİDİR”

             Seminerde konuşan Engelli Meclisi Başkanı Atar; “Bir ince bağırsak rahatsızlığı olan çölyak, buğday, arpa, çavdar yulaf gibi tahılların içinde bulunan gluten denilen bir proteine karşı ince bağırsağın ömür boyu sürecek bir emilim bozukluğudur. Tanı alıncaya kadar hastalık, tanı aldıktan sonra bir yaşam biçimidir. Temel amacımız''Türkiye deki çölyaklıların farkındalığını arttırmak, sesimizi duyurmak, yerli üreticilerin ürün yelpazesini geliştirmesini, İthal ürünlerin çok kaliteli ve lezzetli olmasına rağmen tüketiciye ulaşıncaya kadar prosedür gereği fiyatlarının çok arttığını bunlarla ilgili sorunların çözümlenmesi için iigililere çağrıda bulundu. Bizler tüketeceğimiz ürüleri firmalara mail yolu ile içinde gluten içerip içermediği ve çapraş bulaşa mağruz kalıp kalmadığın öğreniyoruz. Paketlerde bu ibarenin yazılması çölyaklıların hayatını bir nebzede olsa rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.  

         Bu sorunu yaşayanların önemli beslenme zorluklarıyla savaştıklarına dikkat çeken Diyetisyen Hilal Batmaz ise birçok yiyeceğin yasak olduğu çölyaklılara, özel beslenme konularını anlattı

         Uzm.Dr. Arzu Erkan Yüce de Çölyak ve Ruh Sağlığı üzerine görüş ve deneyimlerini aktararak,  toplumda fazlaca bilinmeyen söz konusu hastalık üzerine bilinç oluşturdu.

          Nustil (FSM Form Sağlık) Ürün Müdürü Meltem Şimşek ise piyasada sadece belirli markaların ürettiği glütensiz ürün bilgilerini ve piyasaya girecek yeni ürünlerin tanıtımını yaptı.

Kurumsal Haberler

Kent Konseyinde oluşturulan görüşler belediye meclisinin toplantılarında gündeme alınarak değerlendirilir.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi