Ana Sayfa > Haberler > Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Eğitimlere Devam Ediyor

Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Eğitimlere Devam Ediyor
                Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak meclisin Eğitim ve Gelişim Çalışma Grubu yöneticisi Rana Kaplan tarafından verilen “Engelsiz Yaşam” adlı semineri ilgi ile takip edildi. Seminerde engelli arkadaşların hedeflerine nasıl ulaşacakları anlatıldı. Çözüm bulma becerilerini arttırmaya,  yaşamlarında başarıyı yakalamak adına kendi potansiyellerini keşfettirmeye yönelik akarımlar koçluk bakış açısı ile anlatılırken bu doğrultudaki çalışmaların devam edeceği de vurgulandı.

Üyelere Koçluk Eğitimleri

                Engelliler Meclisi’nin Nesrin Atar başkanlığındaki yeni yönetiminin görevlerine başlamasıyla birlikte engelli bireylere yönelik bireysel destek çalışmaları da hız kazandı. Günümüz gelişim araçlarının en etkilisi olan Koçluk programlarını bünyesinde bulunduran meclis bu doğrultudaki çalışmaları destekleyerek bireysel ve toplumsal gelişime yüksek katkı sağlamayı hedefliyor.

                Bugüne kadar Koçluk temelli yapılan bireysel çalışmalardan kısaca söz etmek gerekirse: Ümmü Kumru Rehabilitasyon Merkezi ile Disleksili çocukların velilerine bireysel yaşam koçluğu desteği verildi. 1 ay süren bu çalışmalarda ailelerin çocuklarına pozitif liderlik edebilmesi hedeflendi. Engelliler Meclisinin Yönetim Kuruluna ise yönetici koçluğu desteği verilerek daha verimli ve eylem odaklı çalışılması, grupça daha verimli çalışılması için yönetsel yetkinlikler geliştirildi. Meclis Eğitim ve Gelişim Çalışma Grubunun yeni projesi ise Rana KAPLAN Koçluk Merkezi ile yapılacak ortak çalışma ile engelli bireylerle yaşam koçluğu çerçevesinde devam edecek. Bu çalışmalar ile bireylerin yaşam kalitelerini geliştirmek amaçlanmakta, potansiyellerini keşfedip hedeflerine doğru ve kolaylaştırıcı adımlarla yürümeleri hedeflenmektedir.

Üyeler Memnun

            Çalışmalara büyük ilgi gösteren üyeler, eğitimlerin kendileri için çok iyi olduğunu ifa ettiler. Söz konusu eğitimlerle ilgili düşüncelerini dile getiren Meclis Üyesi Birsen Sapmaz “Yapmak istediğim hedeflere ulaşmanın çok zor olmadığını, her şeyin üstesinden gelip kararlı olduktan sonra başarılamayacak hiçbir şey olmadığını anladım.

            Kararlı olmanın hedefe ulaşmak için önemli olduğunu anladım. Sorun olarak gördüğüm şeylerin bir sorun olmadığını kafama boşuna taktığımı anladım. Bu yaşam koçluğunda bir kursa başlamamı ve adım atmamı sağladı. Sırayla yapmak istediğim şeylere adım atıyorum.

            Daha iyiyim. Kendime güveniyorum, her şeyin üstesinden gelebileceğimi anladım. Teşekkürler.” şeklinde konuşurken diğer bir üye Tamer Sakar “Rana Kaplan Koçluk Merkezinde Yaşam Koçu Hilal Hanımdan 4 haftalık bireysel eğitim aldım. İlk başlarda     Yaşam Koçluğu ile insanların neleri başaracağı hakkında tam bir bilgim yoktu. Bu eğitimle birlikte Hilal Hanımın katkılarıyla sadece 4 haftada bile insanın bakış açısı, insanın içindeki gücü çıkartmakta yardımcı oldu.

            Herkesin Yaşam Koçluğu bireysel eğitimini almaları gerektiğini düşünüyorum. İnsanların önce kendilerini geliştirip kendi farkındalıklarını farkettikten sonra başarının daha kolay geleceğine inanıyorum.

            Bu 4 haftalık eğitimle dar kalıplardan kurtulup karşındakini kırmadan yapılacak işlerin planlanabileceğini gördüm. Şahsım adına Sn. Rana Kaplan ve Hilal Balaban hanımlara çok teşekkür ederim.” dedi. 

Kurumsal Haberler

Yerel yönetimlerin aldığı kararlara, halkın katılımını sağlayan, en etkili organlar Kent Konseyleridir.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi