Ana Sayfa > Haberler > KENT KONSEYİ 9. OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

KENT KONSEYİ 9. OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ
Kocaeli Kent Konseyi 9’uncu Olağan Genel Kurulu KOTO meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Tek adaylı Genel Kurulda, sendikacı Adnan Uyar delegelerin desteğiyle Kocaeli Kent Konseyi’nin yeni başkanı oldu. 

Kongreye Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Enver Düz, Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, KYÖD Başkanı Mehmet Toker, Otogar Derneği Başkanı Halil Baylam, Kültür Okulları Kurucusu Ali Aydemir, Kocaeli Kent Konseyi Genel Kurul Üyelerinden Kamu kurum, oda, sendika, vakıf, noter, dernek, kurul ve birlik, üniversite, mahalle muhtarlıkları temsilcileri ile misafirler katıldı.

Divan Başkanlığını Gültekin Görüm’ün yaptığı Genel Kurulda açılış konuşmasını yapan mevcut başkan Abdullah Köktürk, konuşmasında Kent Konseyi’nin yapısı, faaliyetleri ve işleyişleri hakkında bilgi verdi. 

 

KENT KONSEYİ İLK 3'TE

Abdullah Köktürk yaptığı açılış konuşmasında, “Kent Konseyi Türkiye’de ilk 3 arasındadır. Burada da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan ve yönetiminin tüm çalışmalarımızda desteklemesi sayesinde oldu. Kocaeli kurulmak istenen illere örnek teşkil ediyor. Bizim sizlerin oylarıyla seçilen Başkanımız, yönetim kurulumuz ve genel sekreterimiz var. Kent Konseyi’nde çalışmak isteyen herkese yer var. Ama bu konuda da bazı şartlarımız var. Öncelikle belli bir sayıda kişiyi bir üretim yaparken görmemiz lazım. Kent konseyinde çalışma gruplarını istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. KOSGEB ve milli eğitimle ilgili çok yoğun çalışmamız var. Üniversite öğrencilerine genç yaşta girişimcilik öğretiyoruz” dedi.

SİVİL TOPLUMUN ÇATISI

Abdullah Köktürk'ün konuşmasının ardından söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kent Konseyi’mizin bu kongresinin hayırlı olmasını ve kentimizin gelişiminde önemli bir yer tutmasını temenni ediyorum. Bunu asıl faydalı hale getirecek olan yapılacak çalışmalardır. Sivil Toplumun çatısı görevini görüyorlar. Benimde bu kent için fikrim var beni de dinler misiniz benin görüşüme değer verir misiniz diyen ve düşünen, sosyal sorumluluk almak isteyen herkesin dinlendiği kararların alındığı ve bu karaların özellikle Büyükşehir Belediyesi tarafından belirli yerlere tavsiye olarak bildirilen bir kurum. Bir belediye meclisi olmamasına rağmen belediye meclislerine bir temel oluşturuyor" şeklinde konuştu.

 

DÜNYA’DA KENT KONSEYİ OLMAYAN YERLER VAR

Konuşmasına devam eden Karaosmanoğlu, "Dünya’da birçok ülkede Kent Konseylerinin adının bile okunmadığı yerler var. Dünya’da hiçbir yer aklımızda ki herşeyin olduğu mükemmel yerler vardır. Bizde neden olmasın? İnsanoğlunun ulaştığı en güzel yönetim şeklinin demokrasi olduğunu görüyoruz. Demokrasi ile yönetilen ülkelerin demokrasi ile yönetilmeyen ülkelere göre daha yaşanabilir ve onurlu şekilde olduğunu görüyoruz. Bu Cumhuriyeti bize emanet edenlere minnettarız. Evet Osmanlı büyük bir imparatorluktu ama kendini ilimde ve fende yenileyemedi. Yönetimsel sorunlar oldu, Hasta adam daha sonda da devrildi ama Çanakkale ruhuyla yeniden dirildi. Cumhuriyet bizim burada rahat koltuklarda kurulan yönetimler gibi kurulmadı. Bize Cumhuriyeti emanet edenlere karşı sorumluluklarımız var” ifadelerine yer verdi.

 

ORTAK DEĞERLERİ SAVUNACAĞIZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun ardından son sözü alan Adnan Uyar ise, “Böyle bir göreve bizi laik gördüğünüz için çok teşekkür ediyorum. İnşallah üzerimize düşen görevi bundan sonra da en iyi şekilde yapmaya gayret edeceğiz. Asıl olan ülkenin birliği ve bütünlüğüdür. Daha önceden 6 siyasi parti 420 derneği ve baroyu bir araya getirmiştik. Bu aslında Kocaeli’de bir ilkti. Güzel de bir katılım olmuştu. Yine ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. STK olarak kesinlikle ve kesinlikle bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden asla vazgeçmeyeceğiz. Asıl olan ülkenin birliği ve bütünlüğüdür, gerisi teferruattır. Verdiğimiz şehitleri anmak adına Pazartesi 13:30’da Merkez Bankasından Sabri Yalım Parkına kadar yürüyüş gerçekleştireceğiz. Ortak değerleri hep beraber savunacağız şeklinde açıklamada bulunarak yeni görevine başladı. 

 

YÖNETİM KURULU

Adnan Uyar’ın Başkanlık, Gültekin Görüm’ün Genel Sekreterlik Görevini yürüteceği Kocaeli Kent Konseyi 9. Dönem Yürütme Kurulu üyeleri ise şu şekilde: Enver Düz, Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Doç. Dr. Numan Akdoğan, Dr. Ali Yeşildal, Yıldırım Sezer, Mustafa Ayhan, Kemal Kaya, Tolga Ok, Doç. Dr. Soner Şahin, İsmail Hakkı Yıldırım, Çetin Gürol, Sedat Köse, Yusuf Erenkaya, Selçuk Çakır, Nesrin Atar. 

 

Kurumsal Haberler

Belediyeler, Kent Konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi