Ana Sayfa > Haberler > KENT KONSEYİNE İKİ ÖNEMLİ ÖDÜL

KENT KONSEYİNE İKİ ÖNEMLİ ÖDÜL
Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” kapsamında düzenlenen “Kent Konseyleri En İyi Uygulamalar Yarışması’nda” “Gri Sus Sistemleri” projesi ile birincilik alırken, “İşaret Dili Eğitimi” Projesi ile UCLG-MEWA özel ödülüne layık görüldü.

            İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi, UNESCO Kültürel Diplomasi, Yönetim ve Eğitim Kürsüsü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı(WALD) iş birliğiyle, 61., 62., 63. T.C. Hükümetleri Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin de katılımıyla iki gün boyunca Aydın Üniversitesi Florya Kampüsünde düzenlenen ve Türkiye'de kent konseyleri ve kentler anlamında 'ilk çalışma' olan "Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi’ne Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ve Genel Sekreter Gültekin Görüm katıldı.

BÜYÜKŞEHİR KENT KONSEYİNE İKİ ÖNEMLİ ÖDÜL

            İki gün süren kongrenin birinci gününde akademik konu başlıkları çerçevesinde çeşitli oturumlar ve bildiri sunumları gerçekleştirilirken aynı zamanda kent konseyleri tarafından daha önce başvuruları yapılan “Kent Konseyleri En İyi Uygulamalar Yarışmasının Finali düzenlendi.  KENTLİ HAKLARI,  KENTSEL SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ, YEŞİL KALKINMA, KENTTE RİSKLER VE KRİZ YÖNETİMİ, DEZAVANTAJLI GRUPLARIN KENTE ENTEGRASYONU, KENTTE İYİ YÖNETİŞİM olmak üzere 6 konu başlığı çerçevesinde, Kongre Onursal Başkanı Prof. Dr. Ruşen Keleş, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, UCLG-MEWA (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Yürütme Kurulu Üyesi) Mehmet Duman, Avukat Emin Canacankatan, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cevdet Sökmen, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çaha, İAÜ UNESCO Kürsüsü Başkanı Gülay Uğur Göksel, 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Emre Özer, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Savaş Zafer Şahin tarafından değerlendirilen yarışmada Kentsel Sorunlar ve Çözümleri alanında GRİ SU SİSTEMLERİ Projesi ile başvuran Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi kendi alanında 1. olurken, Dezavantajlı Grupların Kente Entegrasyonu alanında ise İŞARET DİLİ EĞİTİMİ Projesi ile UCLG_MEWA Özel Ödülüne layık görülmüştür.

            Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ve Genel Sekreter Gültekin Görüm, birincilik ödülünü Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli’den   alırken, UCLG_MEWA Özel Ödülünü WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’dan aldılar.

GRİ SU SİSTEMLERİ PROJESİ

            Gri Su Sistemleri Projesi susuzluk ve kuraklığın risklerini azaltmak, suyu daha verimli ve yeteri kadar yerinde kullanmak, evde ve iş yerlerinde su tasarrufu yapmak adına, tuvalet atığı içermeyen, fakat daha az kirlenmiş musluk-lavabo ile banyo küvet ve duşlardan, ön arıtılmış mutfak sularından oluşan atık suyun belli bir sistemsel süreçten geçirilerek yeniden kullanılmasını hedefleyen amacıyla hazırlanmış bir projedir.

            Aşırı nüfus artışı ve hızlı kentleşme, yaşam kriterlerinin yükselmesi, su kaynakların azalması ve kirlenmesi sonucu içme ve kullanma suyu kaynakları ciddi bir tehdit altındadır.

            Atık suyun kısmen de olsa geri kazanılması ve yeniden kullanılmasının mevcut doğal kaynakların korunmasına, kirliliğin azalmasına, su tasarrufu yapılmasına ve bunun sonucunda arıtma tesislerindeki yükün azalmasına imkan sağlamaktadır.

            Günümüzde azalan temiz su kaynaklarının korunması  amacıyla, suyun tasarruflu kullanımı ve atık suların teknolojinin elverdiği ölçüde geri kazanılması, evlerde ve sanayi tesislerinde tekrar kullanılması, insan ve çevre sağlığının sürekliliği için çok büyük önem arz etmektedir.

            Gri Sus Sistemleri Projesi ile insanların bireysel ve toplumsal olarak göstereceği çabalar ile yerel yönetimlerin uzun vadeli planları ve uygulamaları sayesinde korunan su kaynakları daha uzun ömürlü olacaktır.

                İŞARET DİLİ EĞİTİMİ PROJESİ

                Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Kent Konseyi ve TÜPRAŞ birlikteliğinde işitme engelli bireylerin sosyal yaşamlarında iletişim kurarken yaşadıkları güçlüğü en aza indirmeye yardımcı olmak için kamu personelinde ve toplumda işaret dilini kullanabilen kişi sayısını artırmak amacıyla hayata geçirilmiş bir projedir.

                İşaret Dili Eğitimi Projesi işitme engelliler ile toplumun diğer bireyleri arasındaki izolasyonun kalkması ve böylece engelli bireylerin resmi kurumlarda işlerini daha rahat bir şekilde rahatlıkla halledebilmelerine imkân tanınmıştır. Proje ile Kocaeli il sınırlarındaki kamu kurumu personelinden seçilmiş kişilere işaret dili eğitimi sağlanarak, nitelikli hizmet gücünün oluşturulmasına katkı sağlanmıştır. 180 saat olmak üzere toplamda 4 ay devam eden proje kapsamında yaklaşık 300 kamu çalışanına işaret dili tercümanları Yasemin Dağtekin, Müge Deniz ve Serkan Cebeci tarafından eğitimler verilmiştir. Eğitimlerin ardından katılımcılara sertifika verilmiştir.

BAŞKAN KÖKTÜR VE GENEL SEKRETER GÖRÜM SUNUM YAPTI
                Kongrenin ikinci günü gerçekleştirilen tematik çalıştay bölümünde ise Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk moderatörlüğünü Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi, Kızılay İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım’ın yaptığı, Yalova Kent Konseyi Başkanı Şükrü Önder ve Denizli Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmencinin de konuşmacı olarak yer aldığı “Kentte Afet ve Kriz Yönetimi” başlıklı oturumda sunum yaparak 1999 depremini yaşayan Kocaeli’nin günümüze kadar gelen süreçte hangi aşamalardan geldiğini ve ilimizde afet ve kriz yönetimi konusunda ne gibi çalışmaların yapıldığı hususunda dinleyicileri bilgilendirdi.

                Farklı salonlarda devam eden çalıştayda Genel Sekreter Gültekin Görüm ise Moderatörlüğünü Doç. Dr. Muhammed ÇAKMAK’ın yaptığı, Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Hasan PİR, Bozcaada Kent Konseyi Başkanı Özgür EVEREGEN, Eskişehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet KAPANOĞLU ve Erzurum Kent Konseyi Başkanı Aydın BOZKURT’un konuşmacı olarak yer aldığı “Kentsel Sorunlar Ve Çözümleri” başlıklı oturumda ödül alan Gri Su Sistemleri ve İşaret Dili Eğitimi Projesinin detaylarını anlattı.  

 

 

Kurumsal Haberler

Yerel yönetimlerin aldığı kararlara, halkın katılımını sağlayan, en etkili organlar Kent Konseyleridir.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi