Ana Sayfa > Haberler > KENT KONSEYİNE İKİ ÖNEMLİ ÖDÜL

KENT KONSEYİNE İKİ ÖNEMLİ ÖDÜL
Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi, 14-15 2016 tarihlerinde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” kapsamında düzenlenen “Kent Konseyleri En İyi Uygulamalar Yarışması’nda” birincilik ve UCLG-MEWA özel ödülü almak üzere iki alanda dereceye girdi.

            İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi, UNESCO Kültürel Diplomasi, Yönetim ve Eğitim Kürsüsü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı iş birliğiyle iki gün boyunca Aydın Üniversitesi Florya Kampüsünde düzenlenen ve Türkiye'de kent konseyleri ve kentler anlamında 'ilk çalışma' olan "Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi’ne Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ve Genel Sekreter Gültekin Görüm katıldı.

            Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi, “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi/Çalıştayı” ve “Kent Konseyleri En İyi Uygulamalar Yarışması” Finalinin gerçekleştirildiği birinci gün 6 kategori çerçevesinde değerlendirilen proje yarışmasına “Dezavantajlı Grupların Kente Entegrasyonu kategorisinde İşaret Dili Eğitimi Projesi ile ,“Kentsel Sorunlar ve Çözümleri” kategorisinde ise GRİ SU SİSTEMLERİ projesi ile başvurarak GRİ SU SİSTEMLERİ projesinde birincilik, İŞARET DİLİ EĞİTİMİ projesinde de UCLG-MEWA Özel Ödülüne layık görüldü. Başkan Abdullah Köktürk ve Genel Sekreter Gültekin Görüm, birincilik ödülünü Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli’den alırken, UCLG_MEWA özel ödülünü WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’dan aldılar.

            Kongre Onursal Başkanı Prof. Dr. Ruşen KeleşErzurum Valisi Ahmet Altıparmak, UCLG-MEWA (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Yürütme Kurulu Üyesi) Mehmet Duman, Avukat Emin Canacankatan, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cevdet Sökmen, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Ömer Çaha, İAÜ UNESCO Kürsüsü Başkanı Gülay Uğur Göksel, 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunusemre Özer, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Savaş Zafer Şahin'in oluşturduğu jüri heyeti tarafından verilen ödüllerde ödül alan projelerin engelli vatandaşların toplumsal yaşama entegrasyonunu sağlıyor olması ve kentsel sorunlara akılcı çözüm önerisi getiriyor olmasına vurgu yapıldı.


            Kongrenin tematik çalıştay bölümünün gerçekleştirildiği ikinci gün ise Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk Kentte Afet ve Kriz Yönetimi kategorisinde sunum yaparak 1999 Kocaeli Depremini ve ardından gerçekleştirilen çalışmalar hususunda katılımcıları bilgilendirdi. Farklı salonlarda devam eden çalıştayda Genel Sekreter Gültekin Görüm de ödül alan projelerin sunumlarını yaparak kent konseyleri temsilcilerini konuyla ilgili bilgilendirdi.

 

Kurumsal Haberler

Yerel yönetimlerin aldığı kararlara, halkın katılımını sağlayan, en etkili organlar Kent Konseyleridir.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi