Ana Sayfa > Haberler > ENGELLİLER MECLİSİNDEN "ŞİZOFRENİNİN TOPLUMSAL BOYUTLARI" SEMİNERİ

ENGELLİLER MECLİSİNDEN "ŞİZOFRENİNİN TOPLUMSAL BOYUTLARI" SEMİNERİ
Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen Şizofreninin Toplumsal Boyutları konulu seminerde konuşan KOÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldız şizofreninin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.
 
Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından düzenlenen Şizofreninin Toplumsal Boyutları konulu seminer dün Kocaeli Fuarı’nda bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleşti. Seminere; Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nesrin Atar, Bizim Bahçe Şizofreni Derneği Başkanı Kamer Doğan Yılmaz, hastalar ve hasta yakınları katıldı. Seminere konuşmacı olarak ise KOÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldız katıldı. 

ŞİZOFRENİ SÜREKLİ DELİLİK DEĞİLDİR
Seminerde konuşan KOÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldız Şizofreni hakkında bilgi vererek, “Ruhsal hastalıklar kapsamlıdır. Bu konuları hep yabancı sözcüklerle öğretiriz. Bu nedenle aslında hiçbir şey öğretemeyiz. Hepimiz hayatımız boyunca küçük delilikler yaparız. Yapmadım diyen yoktur. Çünkü doğduktan sonra büyürken olgunlaşmayı, olağan olmayı öğrenerek büyürüz. Öyle adam, kadın ya da insan oluruz. Bu değişim süreçleri içinde hepimiz deliliğin sınırlarında dolaşmış ama normal olmuşuzdur. Bazıları da ergenlikten sonra delilik hastalığına yakalanırlar. Zaman zaman deliliği yaşamak insanın deli olmasını gerektirmez. Deli demek toplum içinde sürekli deli olan hiç iyileşmeyen insan anlamına gelir. Biz biliyoruz ki bizim hastalarımız iyileşiyorlar. Bizim hastalarımızın tedavisi mümkün” dedi. 
Kurumsal Haberler

Yerel yönetimlerin aldığı kararlara, halkın katılımını sağlayan, en etkili organlar Kent Konseyleridir.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi