Ana Sayfa > Haberler > KADIN MECLİSİ 5 ARALIK'TA TOPLANDI

KADIN MECLİSİ 5 ARALIK'TA TOPLANDI
Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Üyeleri “5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması”  günü dolayısıyla bir araya gelerek, Türkiye siyasetinde kadının yerini konuştu. toplantıda konuyu değerlendiren üyeler, siyasette kadın sayısının artırılması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

            Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı bu konuda Kocaeli Kadın Meclisi olarak çalışma yapacaklarını söyledi.

            Kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 81. Yıldönümü dolayısıyla bir araya gelen meclis üyeleri,  Av. Gözde Hilal Öner tarafından gerçekleştirilen sunumun ardından değerlendirmede bulunarak siyasette kadının sayıca az yer almasının sebeplerini tartıştılar.

            Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı “ 5 Aralık 1934 tarihinde Kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı veren yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiştir.  Demokrasilerde iktidarın ve bireylerin yaşamı, toplumun ve ülkenin geleceği için verilecek kararların meşru olabilmesi için bu kararlardan etkilenenlerce seçilmesi ve onların tercihini yansıtması temel ilkedir. Bu ise herkesin seçme ve seçilme hakkına sahip olmasını ve siyasi karar organlarında toplumun dengeli temsil edilmesini gerektirir. Bu oran dünya genelinde istenen oranlarda değildir. Biz, Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak, kadınlarımızın meclisteki temsil oranının yükselmesi için üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız “ dedi.

 

Kurumsal Haberler

Belediyeler, Kent Konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.

Gebze Kent Konseyi Çayırova Kent Konseyi Darıca Kent Konseyi Dilovası Kent Konseyi Körfez Kent Konseyi Derince Kent Konseyi İzmit Kent Konseyi Kandıra Kent Konseyi Kartepe Kent Konseyi Başiskele Kent Konseyi Gölcük Kent Konseyi Karamürsel Kent Konseyi